Pokud bych měl říci já svůj názor, tak skutečně Rusku může hrozit nebezpečí, zejména v oblastech, které je napsal. Existuje tu nebezpečí pro celistvost země vzhledem k vymírání Rusů a čínské imigraci. Závažná je i orientace na uhlovodíkový export a neprozřetelné budování státních holdingů. Také v kavkazských republikách není stále klid. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že Rusko je integrováno do globalizovaného světa a pokud je závislé na odbytu svých surovin, nemůže se stát bezpečnostní hrozbou, aniž by se to neodrazilo na jeho ekonomice.
Dozajista tedy může být PRO v dlouhodobém horizontu namířeno proti RF, jako taková pojistka. Ale nemyslím si, že by to byl hlavní úmysl celého systému.
]]>Dalsi otazka je mozna nekorektni. Je nutne sofistikovanou protiraketovou obranou chranit jihovychodni evropu? Nebo i CR?
]]>Ziskal jsem pocit, ale je to jen moje laicka spekulace, ze system protiraketove obrany je tak trochu namiren i proti takoveto potencialni nestabilite, ackoliv to treba neni vubec problem soucasneho ruska. venovana
]]>Já moc nevěřím, že celý projekt PRO je přímo namířen proti RF. Ale svou blízkostí k ruským hranicím (jak v Evropě, tak i v Asii) navozuje takový pocit, což není v kontextu globální bezpečnosti moc dobré.
Pro Honzu: Jasně, rozdíl tu je, ale pořád si myslím, že Poláci budou chtít nějakým způsobem chránit svojí zemi. Pokud budou na sila namířeny rakety s jadernou hlavicí, tak i dopad na falešný cíl udělá pěknou paseku.
]]>Samozrejme, ze pan Suta mlzi jako Vesely :-), za jistych okolnosti cely system bude schopen chranit celou Evropu, jenom cast jihovychodni Evropy nebude pokryta – ale tam nastoupi jine alternativy proti raketam kratkeho doletu.
A spolecnou zahranicni politiku podkopava spise nez USA sama Evropa :-), az se nase Evropa bude schopna domluvit a reformovat svou zemedelskou politiku, pak si reknu „ano, Evropa je schopna“ – tady by melo nasledovat deset velkych smajliku. A mimochodem imho pro USA je silna Evropa s jasnym nazorem jenom velkym plusem oproti rozhadanym X statum s nejasnou necitelnou politikou.
]]>Casto pouzivam 1. osobu mnozneho cisla, protoze jsem takovy kooperativni diskuter. Vsichni jsou pro me MY, tedy pokud to nejsou ONI 🙂
Muzete to prosim rozvest s tou spolecnou zahranicni politikou EU? Myslim si, ze tusim co myslite, ale nemam dostatek informaci.
]]>A politicky cil – nedopostit spolecnou zahranicni politiku EU – projekt plni uz dnes, aniz se koplo do zeme. Musim ocenit jak chytre a levne dokaze nekdy americka zahranicni politika fungovat. Ale to zase kompenzuji jina fiaska :-ú
]]>